Kommunity - Community-focused social event platform | Product Hunt
18.45 Konuşmaları | Grafiti Tarihi ve Türkiye'deki Süreci

18.45 Konuşmaları | Grafiti Tarihi ve Türkiye'deki Süreci • Grafiti Sanatçıları Reach ve Nuka; Grafiti Tarihi, Türkiye’de Grafitinin Başlangıcı ve Sokak Sanatının Tarihsel Sürecini anlatacakları konuşmalarıyla 11 Mayıs Perşembe günü 18.45’te İskele’de!

 

Reach, İstanbullu heykeltraş ve grafiti sanatçısıdır. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü mezunu olan sanatçı, bir çok yurtiçi ve  uluslararası projelerde eserlerini sergileme fırsatı bulmuştur. Sanatında, iletişim aracı olarak yazı ve konuşmaya büyük önem verirken, çalışmalarında tipografi ve grafiti disiplinlerini birleştirerek "tipograffiti" adını verdiği yeni bir terim yaratmıştır. Reach Geblo'nun sanatsal pratiği dilin gücüne odaklanarak, yeni harf biçimleriyle deneyler yaparak okunabilirlik ve ifade sınırlarını zorlamayı amaçlamaktadır. Kültürel çeviri fikri, çalışmalarının devam eden ana temalarından biridir. Sanatçı İstanbul Üsküdardaki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

 

Nuka İstanbul'da doğdu ve büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde öğrenim gördü. Süreli ve süresiz yayınlar için çizimler üretti ve üretmeye devam ediyor. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli kişisel ve karma sergilerde yer aldı sanatçı, 2019'da ''Tatavla Hikayeleri'' isimli bir grafik romana imza attı. 2000'li yılların ortalarından beri aktif olarak grafiti ve sokak sanatlarıyla ilgili olan Nuka; Almanya, Belçika, Hollanda, İngiltere ve Moldova gibi birçok ülkede çeşitli projelerde de yer aldı. İstanbul'da yaşıyor ve yeni projeler üretmeye devam ediyor. 

There are no comments. Be the first one!

Şehir Hatları Kuzguncuk İskelesi