Kommunity - Community-focused social event platform | Product Hunt
18.45 Konuşmaları | Büyük Boşluk

18.45 Konuşmaları | Büyük Boşluk • İlham verici sohbetler serisinde bu hafta mimarlık fotoğrafçısı ve videografiker Emre Dörter, kısa filmi Büyük Boşluk üzerine konuşacak. Dörter, görünmeyen ama varlığı reddedilemeyecek olan bir insan varlığını konu edinen ve kentsel mekanlar, adalet kavramı, karantina günlükleri gibi kavramları içeren konuşmasıyla 16 Mart Perşembe günü 18.45’te İskele’de! 

Emre Dörter, Kanada - Victoria Üniversitesi’nde sanat ve fotoğraf programlarında eğitim aldıktan sonra 2005 yılında Anadolu Üniversitesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini  Floransa’daki Accademia Italiana’da Moda Foğrafçılığı bölümünde tamamlamasının ardından 2005-2007 yılları arasında fotoğrafçı Roberto Quagli’nin asistanlığını yaparak İtalya’nın önde gelen marka, tasarımcı ve dergileri ile işbirliği yapma fırsatı buldu. 
 

2007 yılında Istanbul’a dönerek kendi fotoğraf stüdyosunu kuran Dörter, yerel ve dünyaca ünlü marka ve isimlerle çalışmaya devam etti. Çektiği fotoğraflar özellikle mimarlık dergilerinin kapaklarında olmak üzere, 30’dan fazla ülkede yayınlandı. Aynı dönemde Türk Hava Yolları’nın farklı destinasyonları için Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Uzak Doğu şehirlerini kapsayan geniş kapsamlı bir video ve fotoğraf çekimi gerçekleştirdi. 

 

Dörter, 2012 yılında Sipopo Kongre Merkezi ile Amerikan Architectural Record dergisinin kapağında fotoğrafına yer verilen ilk Türk fotoğrafçı oldu. 2015 ve 2017 yıllarında Wallpaper Şehir Rehberi için İstanbul’u fotoğraflayan Emre Dörter, 2019 yılında Kerem Piker Mimarlık’ın IPL (Informal Parking Lot) of Istanbul projesiyle Sao Paulo Mimarlık Bienali’nde yer aldı. 2020 yılında, pandemi sürecinde gerçekleştirdiği ve karantina altındaki İstanbul’u görüntüleyen Great Emptiness / Büyük Boşluk kısa filmi, Milano Design Film Festival ve World Architecture Festival’da seyirciyle buluştu. Dörter, mimari fotoğrafçılık alanındaki çalışmalarını halen İstanbul ve Milano merkezli olarak yürütmeye devam etmektedir. 

There are no comments. Be the first one!

Şehir Hatları Kuzguncuk İskelesi