Türkiye Açık Kaynak Platformu Çevrim İçi Pardus Yarışması

Türkiye Açık Kaynak Platformu, ülkemizde açık kaynak kodlu yazılımları desteklemek, yazılımcı sayısını ve niteliklerini artırmak amacıyla kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Bu bağlamda, Bilişim Vadisi'nde 30 Kasım 2019 tarihinde Türkçe Doğal Dil İşleme ile ilgili ilk 24 saatlik hackathon gerçekleştirilmiştir. Açıkhack adlı hackathona 180 kişi başvurmuş, 120 kişi katılım sağlamış, 28 demo proje oluşturulmuştur. 1 Temmuz 2020 tarihinde ise yaklaşık 1 ay süren Türkçe Doğal Dil İşleme ile ilgili online yarışma programına 213 kişi katılım sağlamış, 47 demo proje oluşturulmuştur.

 

Türkiye Açık Kaynak Platformu, Covid 19 süresince de faaliyetlerine devam etmiştir. Acikseminer.com üzerinden Türkçe Doğal Dil İşleme, PARDUS, PostgreSQL, Yapay Zeka gibi konularda teknik eğitimler düzenlenmiş, ilgili eğitimlere katılım en az 380.000 kişi seviyelerinde gerçekleşmiştir.

 

Platform, 26 Nisan 2021 tarihinde başlayacak olup yaklaşık 5 gün eğitim ve 5 gün yarışma sürecek bir Online Çevrim içi PARDUS yarışması düzenlemektedir. Yarışma süresince katılımcıların başvuru, mentörlük ve proje takip süreçleri online ortamda gerçekleştirilecektir.

 

Yarışmada geliştirilecek tüm projelerin kod.pardus.org.tr hesabı üzerinden paylaşılması gerekmektedir. Bu bağlamda etkinliğe katıl butonuna bastığınızda gelen soru setini doldurmanız yarışma için geliştirecek olduğunuz projenizi açık kaynak ekosistemi ile paylaşmayı kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

 

Yarışmaya başvuruda bulunmak için "Etkinliğe Katıl" butonuna basıp gelen soru setini eksiksiz doldurmanız yeterli olacaktır.

 

Çevrim içi PARDUS Yarışması programına 18 yaş üzeri herkes başvuru yapabilir. Katılımlar bireysel ya da takım haline gerçekleştirilebilir. Takım haline yarışacak ekiplerin her birinin ayrı ayrı başvuru yapması ve takım isimlerini doğru olarak forma yazmaları önem arz etmektedir. Ayrıca ekip sayısı en fazla 4 kişiden oluşmalıdır.

 

Program detayları için https://www.acikhack.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

There are no comments. Be the first one!

START DATE Wednesday, March 24, 2021
13:00END DATE
Sunday, April 25, 2021
20:59
Africa/Abidjan
Online