Açık Seminer| Pardus ve Açık Kaynak

Türkiye Açık Kaynak Platformu tarafından gerçekleştirilen Açık Seminer kapsamında 11 Kasım Perşembe günü 19.00'da "Pardus ve Açık Kaynak Kodlu Sunucu Sistemleri" ve "Açık Kaynak Dostu Müfret Mümkün mü?" konu başlıkları ile sizlerle buluşuyoruz. 

 

  • Açık Kaynak Dostu Müfredat Mümkün mü?

Dr. Aydın Tarık Zengin - İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

 

Üniversite öğretiminde kapalı kaynak kodlu yazılımların sıklıkla kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Bu durum aynı zamanda üniversiteyi tamamlayarak iş hayatına atılan, özellikle mühendislik bölümleri mezunlarının kısıtlı bir ekosisteme dahil olmasına neden olmaktadır. Açık kaynak kodlu yazılımların sıklıkla kullanıldığı çok daha büyük bir ekosisteme dahil olabilmeleri için öğrenim hayatlarının ilk gününden itibaren açık kaynak felsefesi ile tanışık olmaları çok önemlidir. Bu kapsamda pilot bir müfredat çalışması hayata geçirilmiş ve pozitif etkiler gözlemlenmiştir. Seminerimizde sürecin hangi aşamalardan geçtiği ve sonuçları sunulacaktır.

 

  • Pardus ve Açık Kaynak Kodlu Sunucu Sistemleri

Ali Orhun Akkirman - HAVELSAN, Açık Kaynak Yazılımları Takım Lideri

 

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi olarak Pardus kullanımı anlatılacaktır. İstemci veya sunucu işletim sistemi olarak Pardus kullanımı sırasında kullanılan veya kullanılması gereken açık kaynak kodlu sunucu servislerinin açıklanmasından bahsedilecektir. Kurumsal bir sistemde genel sunucu mimarisi ve kurumsal kullanımda neler kullanıldığı konusunda detaylı bir çalışma sunulacaktır.

There are no comments. Be the first one!

Thursday, November 11, 2021
16:00 - 18:00
Africa/Abidjan
Online