Açık Seminer| Büyük Veri, İleri Analitik Uygulamaları ve Havacılıkta Veri Bilimi

Türkiye Açık Kaynak Platformu tarafından gerçekleştirilen Açık Seminer kapsamında 15 Aralık Çarşamba günü saat 19.00'da "Büyük Veri ve İleri Analitik Uygulamaları" ve "Havacılık Sektöründe Veri Bilimi İmkanları ve Türk Hava Yolları'nda Veri Bilimi Projeleri" konu başlıkları ile yılın son seminerinde sizlerle buluşuyoruz. 

 

  • "Büyük Veri ve İleri Analitik Uygulamaları"

Dr. Mehmet Haklıdır - TÜBİTAK BİLGEM Bulut Bilişim Ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB), Bölüm Yöneticisi

 

Geleneksel yazılım araçları ve teknolojileri kullanarak analiz edilmesi ve yönetilmesi zor olan ya da mümkün olmayan muazzam büyüklük ve çeşitlilikteki dijital veriler büyük veri olarak adlandırılmaktadır. Gelişen teknoloji ve işlemci gücüyle akıllı sistemlerin kullanımının hızla arttığı günümüzde veriyi toplamak, doğru şekilde işlemek, anlamlandırmak ve bir veri ürününe dönüştürmek haberleşmeden havacılığa, tıptan savunma sektörüne kadar pek çok alanda yaygın olarak hedeflenmektedir. Büyük miktarda veri akışını kullanarak karar vermek isteyen kurumlar, bu veri üzerinde analitik çözümler oluşturarak anlam çıkarmaya çalışmaktadır. Bu sunumda büyük veri altyapıları ve bu altyapılar üzerinde uygulanan ileri analitikler hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

 

  • "Havacılık Sektöründe Veri Bilimi İmkanları ve Türk Hava Yolları’nda Veri Bilimi Projeleri"

 Emre Yavuz - THY, İleri Analitik ve Müşteri Veri Yönetimi Müdürü

 

Havacılık sektörü doğası gereği çok fazla müşteri ve operasyonel veriyi barındırmakla beraber bu verinin kaydedilme, işlenme ve veri bilimine konu edinme süreci son zamanlarda daha fazla gündeme gelmektedir. Özellikle Covid sürecinde en fazla etkilenen sektörlerden biri olduğu için veriye dayalı gelir artırıcı ve maliyet azaltıcı projeler geliştirmek çok daha önemli hale gelmiştir. Türk Hava Yolları olarak müşterilerimizi tanımak, fiyatlama ve operasyonel konularda karar alma mekanizmalarımızda veriye dayalı tahminleme modellerimizi kullanmak çok önemli hale gelmektedir. Bu alanlarda yaptığımız çalışmalar da farklı iş alanlarına yayılarak artmaktadır.

 

There are no comments. Be the first one!

Wednesday, December 15, 2021
16:00 - 18:00
Africa/Abidjan
Online