Sosyal ve Teknik Yönleri ile: Açık Kaynağa Nasıl Katkı Yapabiliriz?

Açık kaynak projelere katkı yapmak istiyor ancak o ilk adımı atamıyor musunuz? Github Açık Kaynak Klavuzunu Türkçeye kazandıran deneyimli yazılım geliştirici ve mimar Umut Işık ile Türkiye açık kaynak öncülerinden ve sektörümüzün önemli isimlerinden Fatih Kadir Akın, onlarca farklı alt başlıkta size açık kaynak dünyasını tanıtacak.


Birbirinden önemli aşağıdaki konularda bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklar.

* Açık kaynak nedir? Ne değildir?
* Açık kaynak bugüne kadar insanlığa ne kazandırdı?
* Kaç farklı yönden açık kaynak projelere katkı yapabiliriz?
* İş yoğunluğu ve gündelik hayat içerisinde vakit nasıl bulunur?
* İç motivasyon nasıl sağlanır?
* Sosyal ve kültürel açılardan açık kaynağa katkıyı nasıl hayatımıza sokabiliriz?
* Açık kaynağa katkı yapmanın pattern ve anti-pattern’leri nelerdir?
* Github bizlere açık kaynak için nasıl bir ortam ve süreç sunar?
* Github özelinde katkı yöntemleri ve geçeceğimiz adımlar nelerdir?
* Katkı yapabilecek proje nasıl bulunur?
* ve tabiki bolca soru-cevap imkanı

KONUŞMACI: UMUT IŞIK
Umut Işık Orta Doğu Teknik Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü mezunudur. Halen Sony'de yazılım mimarı ve ekip lideri olarak çalışmaktadır. 2001 yılından beri devam eden iş hayatında birçok farklı projede çalıştı. Kariyerinin son yıllarında ellerini kirletmeyi bırakmadan ekip yöneticiliği yapmaya çalışıyor. Bilgi paylaşmanın hayatta insanın sahip olacağı en önemli erdem olduğuna inanıyor ve paylaşımın iki tarafında da olmayı ihmal etmemeye çalışıyor.

KONUŞMACI: FATİH KADİR AKIN
Fatih Kadir Akın, yazılım geliştirici ve açık kaynak katkıcısı. Markafoni, Koding, Protel A.Ş., Hepsiburada'da JavaScript ve Front-end geliştiriciliği yaptı. Şu anda Toolio'da yazılım geliştirici olarak çalışıyor. Modern JavaScript adında bir kitap yazdı, çok sayıda konferans organize etti ve konferanslara konuşmalar yaptı. Ayrıca Jstanbul topluluğunun da kurucularından. Boş zamanlarını github.com/f hesabındaki projelerini geliştirerek değerlendiriyor.

ETKİNLİK SPONSORU:
Etkinlik sponsorumuz Koçfinans [1]'a çok teşekkür ederiz.

MEKAN VE ULAŞIM:
Otopark: Katılımcılarımız Koç Çamlıca İş Merkezi’nin hemen yanındaki Emaar AVM’nin otoparkını (ücretsiz) kullanabilirler.
Ulaşım: Koç Çamlıca İş Merkezi’ne toplu taşıma üzerinden en yakın Ünalan Metro İstasyonu (1 numaralı Üsküdar Belediyesi çıkışı) veya Acıbadem Metrobüs durağı üzerinden, taksi veya otobüs ile ulaşım sağlanabilir. (Moovit üzerinden rota çizebilirsiniz [2])
Adres: Koç Çamlıca İş Merkezi, Koçfinans Seminer Salonu A Blok -3 (Ünalan Mahallesi Ayazma Cd. Koç Çamlıca İş Merkezi A Blok 34700 Üsküdar / İSTANBUL)

[2] https://bit.ly/2MRsUlC
[1] https://www.kocfinans.com.trKoçfinans Head Office