Saf Çevikliğin Peşinde: Scrum, Kanban ya da XP Uygulamadan Çevik Olunabilir mi?

Çeviklik kavramı artık hayatımızın bir parçası. Ekipler çoğu zaman onunla yatıp onunla kalkıyor, başarılı olma ümidiyle onlarca farklı yöntem ve pratik uygulamaya çalışıyor. Ekipleri dinamikleri, kültürleri, yetkinlikleri birbirinden çok farklı iken, aynı yöntemlerle başarılı olmayı beklemek ne kadar gerçekçi? Sanki en temelde çeviklik kavramını yanlış anlıyoruz, yanlış yorumluyoruz, zorlama adımlarla yanlış adımlar atıyoruz. Artık çeviklik kavramına tersten, belki de hiç bakmadığımız bir açıdan bakma zamanı gelmedi mi?

 

Neden sürekli işlerin eforunu ya da büyüklüklerini tahmin etmeye çalışıyoruz? Hiç tahmin yapmadan da "deadline"lar tutturulamaz mı? Ekip büyüklüklerini neden sınırlıyoruz? Büyük ekipler çevik olmayı başaramaz mı? İlla işleri bir tahtada yönetmek mi zorundayız? Her sabah dün ne yaptığından bahsetmeden çevik olmak mümkün değil mi? Dünyada başarıları ile nam salmış bazı şirketler nasıl oluyor da bizim için vazgeçilmez olan bazı pratikleri yapmadan çevik olmayı başarıyor?

 

Başarılı ürünler geliştirmek istiyoruz. Değişen şartlara uyum sağlayan ürünler ve sürdürülebilir bir çeviklik için bir formül arıyoruz. Peki böyle bir formül var mı? Poker kartları ile iş büyüklüğü tahmini yapmak, sprint koşmak, Scrum uygulamak, Kanban yapmak,  takım performansını ölçmek, velocity ve burndown grafikleri oluşturmak, her iş için çeşitli metrikler takip etmek çevik olmak için şart mı? Bu çetrefilli sorunun cevabını arayan Lemi, bizlere Scrum, Kanban ve XP üzerine konuşmadan, sadece çeviklik kavramı üzerinde yazılım/ürün geliştirme odaklı bir aktarım gerçekleşecek. 

 

Bu etkinliğe yolu çeviklik kavramı ile buluşmuş herkes davetlidir. Yazılımcılar, analistler, scrum master'lar, agile koçlar, product ownerlar, ürün yöneticileri, iş birimi üyeleri, teknik liderler ve yöneticiler. Kısacası ürün geliştirme peşinde klavye eskiten herkesi ilgilendiren bir aktarım gerçekleşecek.

 

Konuşmacı: Lemi Orhan Ergin

 

Lemi Orhan Ergin, mesleğinin çıtasını yükseltme inancı ve deneyimlerini topluluklarla paylaşma tutkusu olan bir yazılım geliştiricidir. Craftbase'in kurucu ortağı ve Software Craftsmanship Turkey topluluğunun kurucusudur. Daha önce Sony, eBay/GittiGidiyor, ACM ve iyzico'da yazılım mimarı, yazılım ustası, teknik lider, takım lideri, teknik koordinator, Scrum Master ve agile koç olarak görev almıştır. 2001 senesinden bu yana yazılım geliştirmekte, şirket kültürün kurulması, devamı ve sürdürülebilirliği konularında liderlik etmektedir. Pandemi başlangıcından bu yana uzaktan çalışmakta ve günün büyük bölümünde ikili (pair) ve ekip ile birlikte (mob) geliştirme yapmaktadır.

 

SCTurkey 2021 Ana Teması

 

Farklı açıdan bak: Görmek için bazen resme tersten bakmak gerekir.

Bu tema kapsamında doğru bilinen yanlışlara, yanlış uygulanan tekniklere, ustalaşma gerektiren pratiklere, üstünkörü kullanılan ama içinde cevherler barındıran teknolojilere değineceğiz.

Schedule

February 24, 2021

6:00 PM - 7:30 PMTrack 1
Scrum, Kanban ya da XP Uygulamadan Çevik Olunabilir mi?
Lemi Orhan Ergin

Speakers

speaker.name

Lemi Orhan Ergin

Co-Founder, Craftbase

Wednesday, February 24, 2021
18:00 - 19:30
Africa/Abidjan
Online