.NET Core gRPC Servislerini Tarayıcı Uygulamalarından Tüketmek

Uzun bir aradan sonra Dotnet İstanbul grubumuzun etkinliklerine online olarak devam ediyoruz. 8 Mayıs Cuma akşamı Selçuk Usta ".NET Core gRPC Servislerini Tarayıcı Uygulamalarından Tüketmek" konusunda bir sunum yapacak. Sunumla ilgili ön bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

 

Go, Java, Python, C# gibi programlama dillerinin içerisinde bulunduğu 13 farklı dille resmi olarak desteklenen ve hemen hemen tüm performans karşılaştırma raporlarında ipi en önde göğüsleyen gRPC'nin, RESTful (HTTP/1.1) servislerden taşınma konusunda aklımızı çeldiği doğru.

 

Aklımızın çelindiği yöne gittik ve servislerimizi gRPC çözümüne çevirdik. Servisleri sunucu taraflı tüketen uygulamalarımızı da konfigüre ettik. Sırada bu yeni protokolün dilinden hiç anlamayan tarayıcılar ve bu tarayıcılarda çalışması gerekli uygulamalarımız var: Yeni sorunumuza "Hello World!" diyelim.

 

Etkinlikte; .NET Core 3.1 tabanlı gRPC servislerini tarayıcı uygulamalarından nasıl tüketebiliriz, olası barındırma yöntemleri nelerdir ve bir yöntem seçerken kriterlerimiz neler olmalıdır, servisleri geliştirirken atlamamamız gereken noktalar nelerdir, yazılımların ortak kaygıları (cross-cutting concerns) ile ilgili yardımcı çözümler nelerdir gibi sorulara yine .NET Core dünyasının sunduğu olanaklar çerçevesinde cevap bulmaya çalışacağız.

Friday, May 8, 2020
19:00 - 20:30
Africa/Abidjan
Online
CREATED BY
dotnet istanbul